Atom Modelleri - Bohr Atom Modeli - Kimya Öğren
Flaş Haberler
28 Mayıs 2024 21:22

SON  HABERLER

Atom Modelleri – Bohr Atom Modeli

Atom Modelleri – Bohr Atom Modeli

(2 Videodan Oluşan Konu Anlatımı Videolarımız Haberimizin Sonundadır.)

Deneysel yöntemler ışığında atomun yapısı ve davranışını inceleyen metotlara Atom Modeli denir.
Atom modellerinin ilkini 1803 yılında John Dalton açıklamıştır. Ardından 1897 yılında Thomson üzümlü keke benzetilen atom modelini geliştirdi. 1912 yılında Rudherford alfa ışınları ile yaptığı çalışmalarında atomun yapısına çok önemli fikirler ortaya attı. 1913 yılında Bohr hidrojen spektrumunu inceleyerek yeni bir atom modeli geliştirdi.

Bohr Atom Modeli

1919 yılında Niels Bohr hidrojen spektrumunu inceleyerek yeni bir atom modeli geliştirmiştir. Bu model ile Rutherford modelinin açıklayamadığı noktalara ışık tutmuştur.

Atom Spektrumları:

Beyaz ışık farklı renkler oluşmuştur. Beyaz ışığı bir prizmadan geçirirsek kırmızıdan mora kadar çok çeşitli renkler elde ederiz. İnsan gözü kırmızı ile mor arasında kalan renkleri algılar. Algılanan bu bölgeye görünür bölge, oluşan spektruma görünen bölge spektrumu denir.

Sürekli Spektrum:

Beyaz ışığın prizmadan geçirilmesi ile oluşan tüm renkleri içeren kesintisiz spektrumdur.
Çizgi Spektrumu:
Yüksek sıcaklığa kadar ısıtılmış atomun prizmadan geçirilen ışınlarının oluşturduğu spektrumdur. En kapsamlı anlamda çizgi spektrumu incelenen atom hidrojendir.

Absorbsiyon-Emisyon:

Hidrojen atomunun bir proton ve bir elektronu vardır. Proton ve nötron çekirdekte yer alır. Elektronlar yörüngelere yerleşmiştir ve çekirdek etrafında yer alır. Elektronların hiç uyarılmamış hallerine temel hal denir. Eğer atoma dışarıdan enerji verilirse tanecik diğer katmana geçer. Bu duruma uyarılmış hal denir.

Bir maddenin ısı enerjisi alarak temel halden uyarılmış hale geçmesine absorbsiyon (soğurma) denir. Elektronun aldığı enerjiyi geri yayarak temel hale geçmesine emisyon (yayılma) denir.
Bohr’un spektrum çizgilerinden yola çıkarak deneyde elde ettiği verilere göre oluşturduğu atom modelini ve bu modelin eksik yönlerini aşağıdaki linki verilen videodan izleyebilirsiniz.

Konu anlatımlarını aşağıdaki videolarda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler