Alkenlerin Kimyasal Tepkimeleri-Halojen Katılması - Kimya Öğren
Flaş Haberler
20 Haziran 2023 16:43

SON  HABERLER

Alkenlerin Kimyasal Tepkimeleri-Halojen Katılması

Alkenlerin Kimyasal Tepkimeleri-Halojen Katılması

(Konuya Ait Ayrıntılı Anlatımlara, Soru Çözümlerine ve Daha Fazlasına Haberimizin Sonundaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.)

Alkenlerin Kimyasal Tepkimelerinden İkincisi Olan Katılma 4 ana başlık altında toplanır. Bu haberimizde Halojen Katılmasını inceleyeceğiz.

 

Katılma Tepkimesi

Alkenler yapısındaki çiftli bağlar nedeniyle katılma tepkimesi verirler. Çiftli bağlardan biri sigma, diğeri pi bağıdır. Pi bağı, sigmaya göre daha zayıftır. İkili bağdaki pi bağının açılması ile bu bağa yeni atom ve atom grupları bağlanır.

Halojen Katılması (Halojenasyon)

Alkenler halojenler ile tepkimeye girdiklerinde çift bağ açılır, çift bağın açıldığı karbon atomlarına halojenler bağlanır. Böylece dihaloalkanlar oluşur. Alkenlere halojen katılmasında en uygun halojenler Cl2 ve Br2 dir.

Alkenler ve alkinler bromlu suyun rengini giderirler. Yukarıdaki örnekte tepkimeye giren propen renksizdir. Kırmızı renkli brom ile reaksiyona girdiğinde sıvının içindeki brom azaldıkça ortamın rengi yavaş yavaş açılır. (Ortama kırmızı rengini veren bromdur.) Tepkime sonunda ortam renksizdir.

Alkenlerin Kimyasal Tepkimeleri ilgili konu anlatımı ve örnek soru çözümlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler