Alkanların Fiziksel Özellikleri - Kimya Öğren
Flaş Haberler
28 Mayıs 2024 14:30

SON  HABERLER

Alkanların Fiziksel Özellikleri

Alkanların Fiziksel Özellikleri

(Konuya Ait Ayrıntılı Anlatım ve Daha Fazlası Haberimizin Sonundaki Videomuzdadır.)

Bu haberimizde Alkanların Fiziksel Özellikleri konusu inceleyeceğiz. Örnek sorular üzerinde ayrıntılı açıklamalar yapacağız.

Alkanlar doymuş hidrokarbonlardır. Yapısında sadece C ve H atomu bulunduran organik bileşiklere hidrokarbon denir. Bu bileşikler apolar yani kutupsuz moleküllerdir.

Alkanların Fiziksel Özellikleri

1. Alkanlar apolar yapıdadırlar.

2. Molekülleri arasında London kuvvetleri etkilidir. London kuvvetleri apolar moleküller arasında görülen en zayıf etkileşim türüdür.

3. Molekülün büyüklüğü arttıkça London kuvvetleri artar. Yani molekül büyüdükçe kütlesi artar. Bu da karbon sayısının artması demektir. Karbon sayısı arttıkça temas yüzeyi artar. London etkileşimleri daha büyür.

4. Karbon sayısı arttıkça erime ve kaynama noktası yükselir. Bunun nedeni karbon sayısının artmasıyla moleküller birbirini daha sıkı tutar ve London etkileşimleri artar. Bu durumda molekülü eritme ve kaynatma daha zordur. Örneğin 5 karbonlu bir alkan olan pentanın kaynama noktası 36 santigrat derece, 6 karbonlu bir alkan olan hegzanın kaynama noktası 68 santigrat derecedir.

5. Karbon sayısı arttıkça yoğunluk artar.

6. Alkanlarda dallanma arttıkça temas yüzeyi azalır, temas yüzeyi azaldığı için London kuvvetleri zayıflar. Buna bağlı olarak erime ve kaynama noktası düşer.

7. Alkanlar apolar yapılı oldukları için polar yapılı suda çözünmezler. Benzen ve CCl4 gibi apolar çözücülerde iyi çözünürler.

8. Alkanlar oda koşullarında 3 fiziksel halde de bulunabilirler.

Alkanların ilk 4 üyesi olan CH4, C2H6, C3H8, C4H10 oda koşullarında gaz halde, karbon sayısı 5’ten 17’ye kadar olan alkanlar sıvı halde, 18 ve daha fazla karbon içeren alkanlar katı halde bulunur.

9. İki molekül arasında CH2 kadar fark olması durumuna homolog sıra denir. Karbon sayısı ardışık olan iki alkan molekülü arasında CH2 kadar fark olur. Örneğin C2H6 (etan) ile C3H8 (propan) homologturlar.

(Soruların ayrıntılı ve açıklayıcı çözümlerini haberimizin sonundaki videomuz içerisinde bulabilirsiniz.)

Soru1:

Soru2:

Alkanların Fiziksel Özellikleri konusuna ait konu anlatımı videomuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler