Çözünürlük Farkıyla Ayırma - Kimya Öğren
Flaş Haberler
20 Haziran 2023 18:56

SON  HABERLER

Çözünürlük Farkıyla Ayırma

Çözünürlük Farkıyla Ayırma

Karışımları Ayırma Yöntemleri

(Konu Anlatımı Haberimizin Sonundaki Videomuzdadır.)

Bu haberimizde Karışımları Ayırma Yöntemlerinden Çözünürlük Farkıyla Ayırma konusunu inceleyeceğiz.

Karışımları çeşitli ayırma yöntemlerini kullanarak bileşenlerine ayırabiliriz. Karışımları ayırmada kullanılacak yöntemler ve teknikler, karışımı oluşturan bileşenlerin özelliklerine göre belirlenir.

Bu yöntemler;

1. Tanecik Boyutu Farkından Yararlanarak Ayırma

2. Yoğunluk Farkından Yararlanarak Ayırma

3. Çözünürlük Farkından Yararlanarak Ayırma

4. Kaynama Noktası Farkından Yararlanarak Ayırma

5. Erime Noktası Farkından Yararlanarak Ayırma

6. Mıknatıslanma Yöntemiyle Ayırma

Çözünürlük Farkıyla Ayırma

Karışımı oluşturan bileşenlerin çözücü içindeki çözünürlüklerinin farklı olması veya çözünürlüklerinin sıcaklıkla değişmesi durumunda kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemleri 3 ana başlık altına inceleyebiliriz.

• Özütleme (Ekstraksiyon): Katı, sıvı ve gaz karışımlarının ayrılmasında kullanılan bir yöntemdir. Buradaki amaç özü uygun çözücü yardımıyla almaktır. Çay içerisindeki tein maddesinin su yardımıyla alınması, çiçeklerden esans elde edilmesi, tuzlu peynirin tuzunun ayrılması için suda bekletilmesi bu yönteme gösterilecek örneklerdendir.

• Kristallendirme: Çözünürlüğü sıcaklıkla değişen katıların elde edilmesinde kullanılan yöntemdir. Elde edilen yapı kristal yapıda olduğu için bu yönteme kristallendirme denir. Örneğin tuzlu su karışımından sıcaklığın değiştirilmesi ile tuz kristallerinin elde edilmesi.

• Ayrımsal Kristallendirme: Çözünürlüklerinin sıcaklıkla değişimi farklı olan katı – katı karışımlarını ayırmada kullanılır. Örneğin, 70 santigrat derecede tuz, şeker ve sudan oluşan karışımımızı ayırmak için sıcaklığı düşürdüğümüzde tuz kabın dibinde kristallenir, süzme yöntemiyle karışımından ayrılır. Daha sonra kalan karışımımız olan şekerli su sıcaklık daha da düşürülerek şekerin kristallenmesi sağlanır ve su ve şeker süzme yöntemi ile ayrılır.

(Konunun ayrıntılı anlatımını ve daha fazlasını aşağıdaki videomuzda bulabilirsiniz.)

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler