Formülü Bilinmeyen Maddenin Formülünü Bulma Tekrar Çalışması - Kimya Öğren
Flaş Haberler
28 Mayıs 2024 14:30

SON  HABERLER

Formülü Bilinmeyen Maddenin Formülünü Bulma Tekrar Çalışması

Formülü Bilinmeyen Maddenin Formülünü Bulma Tekrar Çalışması

(Konunun Örnekler İle Anlatımı ve Açıklamaları Haberimizin Sonundaki Videomuzdadır.)

Bu haberimizde sizlerden gelen istek üzerine Formülü Bilinmeyen Maddenin Formülünü Bulma konusuna tekrar değinip örnekler üzerinde açıklayıcı anlatımlar yapacağız.

Formülü Bilinmeyen Maddenin Formülünü Bulma

Örneklerimiz

İlk örneğimizde girenler kısmında bir bileşiğimiz var. Ürünlerde ise üç maddemiz var ve bir tanesinin formülü verilmemiş. Bizden bunun formülünü bulmamız isteniyor.
Örnek:

İlk önce girenlerde neyimiz var ise onları sırayla yazıyoruz. Aynı şekilde ürünlerde de verilenleri (hangi atomdan kaç tane ise)sıra ile yazıyoruz.

Unutmayalım: Kimyasal tepkimelerde atom sayısı ve cinsi korunur. Bize denkleştirilmiş denklem verildiği için eksikleri bulup formülü oluştururuz. Formülümüzü yazarken önce metalimizi sonra ametalimizi yazarır.
Çözüm:

Şimdiki örneğimizde birbirini izleyen iki tepkimemiz var. Birinci tepkimemizde bir bilinmeyen var. Bunu bulup ikinci tepkimemizde yerine koyacağız.
Örnek:

İlk önce ilk tepkimedeki bilinmeyeni bulmamız gerekiyor. Bilinmeyeni bulduktan sonra ikinci tepkimemizde yerine koyuyoruz. Aynı şekilde ikinci denklemimizde de bilinmeyeni birinci tepkimedeki şekilde buluyoruz.
Çözüm:

Üçüncü örneğimizde ise denkleştirilmiş bir tepkimemiz var ve verilmeyen bir maddemiz var.
Örnek:

Önceki örneklerimizde olduğu gibi girenlerde ve ürünlerde olan atomların adlarını ve kaç tane olduklarını altları sıra ile yazıyoruz. Sonra verilmeyen X bileşiğinin formülünü oluşturuyoruz.
Çözüm:

4. Örneğimiz ve çözümümüz. (Örneklerin ayrıntılı anlatımı haberimizin sonundaki videomuz içerisindedir.)

Örnek çözümlerini aşağıdaki videomuzda bulabilirsiniz.

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler