İyonlaşma Enerjisi - Kimya Öğren
Flaş Haberler
28 Mayıs 2024 14:27

SON  HABERLER

İyonlaşma Enerjisi

İyonlaşma Enerjisi

(Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri Videomuz Haberimizin Sonundadır.)

İyonlaşma Enerjisi: Temel haldeki nötr bir gaz atomunda bir elektron uzaklaştırmak için gereken enerji iyonlaşma enerjisidir. +1 yüklü iyonda 1 elektron koparmak için gerekli olan enerji ikinci iyonlaşma enerjisidir. Atomdan elektron kopardıkça elektron başına düşen çekim kuvveti artacaktır. Bu nedenle verilmesi gereken enerji de artar.

Periyodik sistemde soldan sağa doğru atom yarıçapı azalır. Böylece elektron çekirdek tarafından daha güçlü çekilir ve atomdan elektron koparmak için daha çok enerji gerekir. Bu yüzden bir periyotta soldan sağa doğru gittikçe iyonlaşma enerjisi artar.

Bir grupta yukardan aşağıya gidildikçe katman sayısı arttığı için elektronlar çekirdekten uzaklaşır. Atomdan elektron koparmak için daha az enerji gerekir. Bu nedenle bir grupta yukarıdan aşağıya gidildikçe iyonlaşma enerjisi azalır.

2A grubu küresel simetriye uyduğu için 3A grubundan daha kararlıdır. Aynı durum 5A ve 6A grubu elementleri için de geçerlidir. 5A grubu elementleri küresel simetriden dolayı 6A grubuna göre daha kararlıdır. Bu nedenle aynı periyotta iyonlaşma enerjisi:
1A < 3A < 2A < 4A < 6A < 5A < 7A < 8A şeklinde sıralanır.
Buna üç aşağı 5 yukarı kuralı denir.

Örnek Sorular:

Konunun ayrıntılı anlatımını ve soru çözümlerini aşağıdaki videoda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler