Periyodik Sistemin Tarihçesi ve Özellikleri - Kimya Öğren
Flaş Haberler
28 Mayıs 2024 21:28

SON  HABERLER

Periyodik Sistemin Tarihçesi ve Özellikleri

Periyodik Sistemin Tarihçesi ve Özellikleri

(Konunun Ayrıntılı Anlatım Videosu Haberimizin Sonundadır.)

Bugünkü periyodik cetvelin temellerini Mendeleyev ve Mayer atmışlardır. Mendeleyev’in çalışmaları daha ayrıntılı olduğundan daha çok öne çıkmıştır. Mendeleyev o dönemde bilinen 63 elementi artan atom kütlelerine göre sıralamıştır. 63 elementi artan atom kütlesi ve benzer özellikleri dikkate alarak 8 grup ve 12 sıra olarak düzenlemiştir. Böylece yeni keşfedilmemiş elementlerin varlığını ön görmüş ve bunların benzer özellik göstereceğini düşünerek yerlerini boş bırakmıştır. Ancak Mendeleyev yaptığı bu sıralamada bazı elementlerin özellikleri bakımından girmeleri gereken gruba giremediklerini görmüş ve bunu açıklayamamıştır.

Modern Periyodik Sistem
Henry Mosoley x ışınlarını kullanarak yaptığı deneyde Al-Au arasındaki 38 elementin atom numarasını bulmuştur. Elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin atom kütlesine değil atom numarasına yani proton sayısına bağlı olduğunu kanıtlamıştır. Periyodik sistemde sıralamanın atom numarasına göre olması gerektiğini önermiştir. Bu gün kullandığımız modern periyodik tablo ortaya çıkmıştır.

Periyodik cetvelde elementlerin atom numaraları kütle numaraları ve sembolleri belirtilmiştir. Elementler artan atom numaralarına göre soldan sağa, benzer özellik göstermeleri dikkate alınarak yukarıdan aşağıya gelecek şekilde sıralanır. Yatay sıralara periyot, düşey sıralara grup denir. Periyodik sistemde 7 periyot, 8 tane A grubu, 10 tane B grubu vardır. (Periyot ve grupların özellikleri videomuzda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.)

Konunun ayrıntılı anlatımını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

YouTube kanalımızdaki özel içeriklerimizi takip edin.

 Abone Olun

İlgiliHaberler